В жовтні цього року в місті Донецьку відбувся XIV Конгрес Світової Федерації Українських Лікарських Товариств (СФУЛТ). В роботі Конгресу взяли участь 213 делегатів з 5 країн: України, Росії, США, Німеччини, Бразилії. Хмельниччину на Конгресі представляли голова Хмельницької Крайової Організації Всеукраїнського Лікарського Товариства, лікар-нейрохірург обласної лікарні Борис Ткач та головний лікар Волочиської центральної районної лікарні, кандидат медичних наук Дмитро Береговий, якого, до речі, було обрано членом управи СФУЛТ.
Медики різних країн обговорювали проблеми, які актуальні як для системи охорони здоров’я України, так і для медицини загалом: необхідність реформування української медицини та ефективність шляхів і методів проведення таких змін, впровадження та діяльність сімейної медицини, проблеми медичної освіти, професійна захворюваність, в т. ч. «синдром вигорання» серед медиків, здоровий спосіб життя, окремі наукові питання різних галузей.
Учасники Конгресу засудили Закон України «Про засади державної мовної політики» як документ, який не тільки загрожує українській мові загалом і українській медичній професійній лексиці включно, але і є загрозою всій українській державності.
Делегати Конгресу не оминули увагою питання історії української медицини, внеску українських лікарів у світову медицину, діяльності українських лікарських товариств у різних країнах світу. Було підкреслено необхідність гуртування українських лікарів у професійні товариства для впровадження принципів лікарського самоврядування, зміцнення здоров’я українського народу, підвищення престижу професії лікаря, відновлення кращих традицій української лікувальної справи.
Нагадаємо, що вперше Українське Лікарське Товариство було засноване в жовтні 1910 року в ліберальнішій, в порівнянні з російською, тодішній австрійській Україні – в місті Львові. В 1917 році за часів УНР і на Великій Україні постала Всеукраїнська Спілка Лікарів, яка проіснувала всього кілька років – більшовики поступово заборонили діяльність українських організацій. УЛТ у Львові проіснувало до 1939 року, коли Західну Україну було приєднано до Радянського Союзу. Радянській владі була непотрібною та й небезпечною згуртована організація української інтелігенції.
Доля українців складалась так, що їм з різних причин доводилось залишати рідну землю і поселятись в інших країнах. Як кажуть – «нашого цвіту – по всьому світу». Але і там, далеко від України, вони згуртовувались не тільки за національним принципом, але й за фаховими засадами. 30 травня 1977 року з ініціативи Українського Лікарського Товариства Північної Америки створена Світова Федерація Українських Лікарських Товариств, в яку ввійшли УЛТ Північної Америки, Австралії, Венесуели та Аргентини.
Всеукраїнське Лікарське Товариство як спадкоємець Українського Лікарського Товариства у Львові та Всеукраїнської Спілки Лікарів у Києві було відновлене в 1990 році. 1 жовтня 2011 року рішенням установчої конференції створено Хмельницьку Крайову Організацію Всеукраїнського Лікарського Товариства (ХмКО ВУЛТ), до якої увійшли лікарі різних лікувально-профілактичних закладів та різних спеціальностей. Завданнями діяльності організації є: збереження та покращення здоров'я українського народу, захист і піднесення державної та суспільної значимості професії лікаря, розвиток національної медицини та співпрацю з державними органами охорони здоров'я, суспільними, церковними організаціями і товариствами для здійснення згаданих завдань. Пізніше з метою сприяння моральному, культурному та національному відродженню українського лікарства та всього народу України, досягнення високого морально-етичного рівня лікарів у їх лікувально-профілактичній, науково-навчальній діяльності, громадському і приватному житті та виховання медичної молоді на фахових, патріотичних, етичних традиціях минулих лікарських поколінь створено громадську організацію «Лікарський клуб імені Степана Руданського».
Можна підбивати підсумки річної діяльності молодої організації. Практично всі члени ХмКО ВУЛТ беруть участь в українських та міжнародних конференціях, симпозіумах та конгресах за спеціальністю. Створено інтернет-розсилку новин на медичні та соціально-політичні теми лікарям області. Медико-соціальні питання піднімались публікаціями в пресі та соціальних мережах інтернету: «Лікарі – не бандити! Бандити – не лікарі!» («Подільські вісті» від 01 березня 2012 р.), відкритий лист до Президента України, Голови Верховної Ради, голів обласної ради та облдержадміністрації на захист української мови. Налагоджено дружні партнерські відносини з Хмельницьким міським товариством української мови «Просвіта» та його головою Зоєю Діденко.
Разом з «Туристичною агенцією Ігоря Байдака» успішно впроваджується культурно-освітня програма «Стежками рідного краю». В рамках програми лікарі та члени їх родин відвідвідали Миньківці, Отроків, Підлісний Мукарів, Чагарі, Чортків, Ягільницю, Скалу Подільську, Сатанів, вшанували пам’ять головнокомандуючого УПА Романа Шухевича в Гукові, насолоджувались краєвидами Джуринського водоспаду, прогулялись маловідомими вулицями та стежками середньовічного Кам’янця. Започатковано історико-медичний проект «Знай наших»: до 85-річного ювілею всесвітньовідомого офтальмохірурга Святослава Федорова, який народився в місті Проскурові, встановлено пам’ятні сітілайти, організовано та разом з Ігором Байдаком проведено кількагодинну пішохідну екскурсію «Вулицями Проскурова». В планах – створення Музею історії медицини Хмельниччини. Для цього члени організації взяли участь в науково-практичному семінарі, який проходив на базі Музею історії медицини Пауля Страдиня в Ризі. З лютого 2013 року за підтримки Хмельницького монотеатру «Кут» та його керівника Володимира Смотрителя розпочне роботу «Клуб здоров’я», де всі бажаючі в затишній атмосфері за чашкою чаю чи кави зможуть поспілкуватись з лікарями різних спеціальностей та отримати відповіді на запитання, що цікавлять.
Отож, всіх небайдужих лікарів, яких болить майбутнє України, Хмельниччини, турбує стан української медицини, запрошуємо до співпраці. Об’єднання лікарів як прогресивної української інтелігенції дуже важливе в сучасний важкий час. Тільки разом ми можемо змінити ситуацію в системі охорони здоров’я на краще.
Борис Ткач,
лікар-нейрохірург Хмельницької обласної лікарні,
голова Хмельницької Крайової Організації
Всеукраїнського Лікарського Товариства та
ГО «Лікарський клуб імені Степана Руданського»
|